Aktuální téma

Přechod na on-line podnikání

Přecházíte v době epidemie s podnikáním na internet? Potřebujete se rychle naučit, jak uspořádat webinář nebo workshop pro klienty? Natočit prezentační video, založit e-shop?

Neztrácejte čas objevováním! Rádi vám poradíme a pomůžeme. 

Volejte 608 701 113


STARŠÍ PŘÍSPĚVKY:


K 14.lednu 2020 končí podpora Windows 7

Letos je tomu přesně 10 let, kdy společnost Microsoft představila operační systém Windows 7. Po uplynutí této doby končí podpora této verze systému Windows, tzn. že nebude nadále možné stahovat aktualizace systému, které chrání počítač. Velmi proto doporučujeme, přejít na vyšší verzi systému, tedy Windows 10. Konec podpory ovšem neznamená, že by Vám ze dne na den přestal fungovat počítač. Pokud budete potřebovat pomoci s přeinstalací Vašeho počítače, neváhejte se na nás obrátit.
Níže najdete odpovědi na nejčastější otázky (čerpali jsme z oficiálních stránek společnosti Microsoft věnovaných tomuto tématu)

Co znamená konec podpory?

Počítače se systémem Windows 7 už od 14. ledna 2020 nedostávají aktualizace zabezpečení. Proto je důležité upgradovat na moderní operační systém, jako je například systém Windows 10, který může poskytovat nejnovější aktualizace zabezpečení zajišťující větší bezpečí pro vás i pro vaše data. Služby zákazníkům společnosti Microsoft už neposkytují technickou podporu pro systém Windows 7. Související služby pro Windows 7 jsou postupně také ukončovány. Například ukončení provozu některých her, jako je Backgammon na internetu a Dáma na internetu, a také elektronického Průvodce programem pro Windows Media Center, je naplánováno na leden 2020. 

Co se stane když budu dál používat Windows 7?

Pokud budete dál používat Windows 7 i po ukončení podpory, bude váš počítač i nadále fungovat, ale bude více ohrožen bezpečnostními riziky a viry. Počítač budete moct nadále spouštět a používat, ale nebudete už od Microsoftu dostávat aktualizace softwaru včetně aktualizací zabezpečení. 

Můžu upgradovat svůj stávající počítač na systém Windows 10?

Pokud chcete využívat nejnovější možnosti hardwaru, doporučujeme začít používat nový počítač s Windows 10. Alternativní možností je upgrade kompatibilních počítačů se systémem Windows 7 zakoupením a instalací úplné verze softwaru. Před upgradem nezapomeňte na zálohování!

Jak můžu upgradovat na Windows 10 zdarma?

Nabídka bezplatného upgradu na Windows 10 skončila 29. července 2016. Pokud chcete získat Windows 10, budete si buď muset koupit nové zařízení nebo, pokud máte kompatibilní počítač, koupit úplnou verzi softwaru a upgradovat své stávající zařízení. Doporučujeme, abyste neinstalovali Windows 10 na starší zařízení, protože některá zařízení s Windows 7 nejsou kompatibilní s Windows 10 nebo byste pak mohli mít k dispozici méně funkcí. 


DVB-T2

Níže najdete několik základních otázek a odpovědí k přechodu na nový standard vysílání DVB-T2.

Co to vlastně  je DVB-T2?

Je to "novější druh televizního vysílání". Jedná se o nový standard pozemního vysílání, který by měl umožnit rychlejší přenos a vysílání v lepší kvalitě obrazu.

Proč se bude na DVB-T2 přecházet?

Stávající standart DVB-T totiž zabírá většinu vysílacího spektra. Standard DVB-T2 je úspornější 

a uvolněné kapacity radiových frekvencí mohou použít mobilní operátoři k šíření rychlého mobilního internetu (LTE).

Evropský parlament v květnu 2017 podpořil rozhodnutí Světové Radiokomunikační konference WRC-15, že frekvence 700 MHz, kterou DVB-T vysílání využívá, by měla být uvolněna do poloviny roku 2020.

Musím přejít na DVB-T2?

Pokud přijímáte televizní signál pouze z antény (tj. využíváte pozemní TV vysílání), pak ANO. Pokud však využíváte služeb kabelové televizi nebo vlastníte satelit, přechod na nový standard vysílání řešit nemusíte.

Co takový přechod na DVB-T2 znamená?

Pokud sledujete TV jen pomocí pozemního vysílání, musíte nějak zařídit, aby televize porozuměla novému typu vysílání. Existuje zde pár možností jak na to:

  1. SET-TOP-BOX - pravděpodobně nejlevnější varianta je koupě set-top-boxu, který k televizi připojíte a je vyřešeno. Cena takového set-top boxu se pohybuje kolem 1000 Kč. Je zde ale nevýhoda v tom, že vám přibude doma další ovladač.
  2. NOVÁ TELEVIZE - varianta pro ty, kdo již delší dobu pokukují po novém přístroji. Nákup nové televize teď můžete odůvodnit právě také přechodem na nový standard vysílání. Všechny zařízení, která podporují DVB-T2 by měla být označena kulatou samolepkou s logem Českých radiokomunikací, která dokazuje, že přijímač prošel testem pro příjem nového vysílání. Televizor můžete také ověřit on-line zde.
  3. KABELOVÁ TV/INTERNET TV/SATELIT - Pokud nechcete set-top box ani novou televizi, můžete si ještě předplatit kabelovou televizi nebo koupit satelit. To vám přechod vyřeší, ale je to spojeno s měsíčními výdaji. Stejně tak si můžete předplatit nějakou internetovou televizi jako např. O2 TV, DigiTV, T-Mobile, Kuki apod.


Co znamená DVB-T2 + HEVC?

Pokud vaše televize podporuje vysílání DVB-T2, neznamená to automaticky, že nemusíte nic řešit. Ještě musíte zkontrolovat, zdali také podporuje kodek HEVC.

Kodek HEVC je kompresní formát pro přenos videa, který se ve vysílání používá.

Pokud máte televizi koupenou před rokem 2016, bohužel tato televize kodek HEVC neumí přečíst. Budete si tedy muset poradit jinak(viz bod výše).


Kdy se začne vysílat v DVB-T2?

Vysílání ve standardu DVB-T2 již probíhá. Pokud tedy máte možnost toto vysílání sledovat, můžete se na něj již dnes napojit. Pokud ale tuto možnost ještě nemáte, je potřeba to co nejrychleji vyřešit. Vypínání vysílání ve standardu DVB-T2 začne již v listopadu tohoto roku. 
Pro Prahu platí, že vysílače Cukrák a Žižkov přestanou v Multiplexu 1 (týká se programů České televize) vysílat již 27. 11. 2019.


Další informace o DVB-T2 můžete najít třeba na