Aktuální téma

DVB-T2

Níže najdete několik základních otázek a odpovědí k přechodu na nový standard vysílání DVB-T2.

Co to vlastně  je DVB-T2?

Je to "novější druh televizního vysílání". Jedná se o nový standard pozemního vysílání, který by měl umožnit rychlejší přenos a vysílání v lepší kvalitě obrazu.

Proč se bude na DVB-T2 přecházet?

Stávající standart DVB-T totiž zabírá většinu vysílacího spektra. Standard DVB-T2 je úspornější 

a uvolněné kapacity radiových frekvencí mohou použít mobilní operátoři k šíření rychlého mobilního internetu (LTE).

Evropský parlament v květnu 2017 podpořil rozhodnutí Světové Radiokomunikační konference WRC-15, že frekvence 700 MHz, kterou DVB-T vysílání využívá, by měla být uvolněna do poloviny roku 2020.

Musím přejít na DVB-T2?

Pokud přijímáte televizní signál pouze z antény (tj. využíváte pozemní TV vysílání), pak ANO. Pokud však využíváte služeb kabelové televizi nebo vlastníte satelit, přechod na nový standard vysílání řešit nemusíte.

Co takový přechod na DVB-T2 znamená?

Pokud sledujete TV jen pomocí pozemního vysílání, musíte nějak zařídit, aby televize porozuměla novému typu vysílání. Existuje zde pár možností jak na to:

  1. SET-TOP-BOX - pravděpodobně nejlevnější varianta je koupě set-top-boxu, který k televizi připojíte a je vyřešeno. Cena takového set-top boxu se pohybuje kolem 1000 Kč. Je zde ale nevýhoda v tom, že vám přibude doma další ovladač.
  2. NOVÁ TELEVIZE - varianta pro ty, kdo již delší dobu pokukují po novém přístroji. Nákup nové televize teď můžete odůvodnit právě také přechodem na nový standard vysílání. Všechny zařízení, která podporují DVB-T2 by měla být označena kulatou samolepkou s logem Českých radiokomunikací, která dokazuje, že přijímač prošel testem pro příjem nového vysílání. Televizor můžete také ověřit on-line zde.
  3. KABELOVÁ TV/INTERNET TV/SATELIT - Pokud nechcete set-top box ani novou televizi, můžete si ještě předplatit kabelovou televizi nebo koupit satelit. To vám přechod vyřeší, ale je to spojeno s měsíčními výdaji. Stejně tak si můžete předplatit nějakou internetovou televizi jako např. O2 TV, DigiTV, T-Mobile, Kuki apod.


Co znamená DVB-T2 + HEVC?

Pokud vaše televize podporuje vysílání DVB-T2, neznamená to automaticky, že nemusíte nic řešit. Ještě musíte zkontrolovat, zdali také podporuje kodek HEVC.

Kodek HEVC je kompresní formát pro přenos videa, který se ve vysílání používá.

Pokud máte televizi koupenou před rokem 2016, bohužel tato televize kodek HEVC neumí přečíst. Budete si tedy muset poradit jinak(viz bod výše).


Kdy se začne vysílat v DVB-T2?

Vysílání ve standardu DVB-T2 již probíhá. Pokud tedy máte možnost toto vysílání sledovat, můžete se na něj již dnes napojit. Pokud ale tuto možnost ještě nemáte, je potřeba to co nejrychleji vyřešit. Vypínání vysílání ve standardu DVB-T2 začne již v listopadu tohoto roku. 
Pro Prahu platí, že vysílače Cukrák a Žižkov přestanou v Multiplexu 1 (týká se programů České televize) vysílat již 27. 11. 2019.


Další informace o DVB-T2 můžete najít třeba na